ПОДАТКОВА ЗНИЖКА

24.03.2016  //  By:   //  Без рубрики  //  No Comment   //   969 Views

                                                                        ЩО ОЗНАЧАЄ ПОНЯТТЯ «ПОДАТКОВА ЗНИЖКА*»?
Відповідно до п. 14.1.170 Податкового кодексу України податкова знижка – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку-резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати. Тобто, сума оподатковуваного доходу фізичної особи може бути зменшена на суму податкової знижки, що призведе до зниження суми податку на доходи фізичних осіб.
Страхувальник – фізична особа – має право включити у податкову знижку суму страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя, які сплачені за нього або за його родичів першого ступеня споріднення відповідно до п.166.3.5 Податкового кодексу України.

                                                                    ЯКИЙ МАКСИМАЛЬНИЙ РОЗМІР ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ?
Загальний розмір нарахованої податкової знижки не може перевищувати суму нарахованої заробітної плати , зменшену на суму єдиного соціального внеску та податкової соціальної пільги (п. 166.4.2 та п.164.6 Податкового кодексу України).

                                                                    ХTO ТА В ЯКОМУ РОЗМІРІ МАЄ ПРАВО НА ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ?
При виконанні всіх наступних умов право на нарахування податкової знижки має Страхувальник – фізична особа, який:
1) є резидентом України (п.166.4.1 Податкового кодексу України),
2) має реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше – індивідуальний ідентифікаційний номер) або офіційну відмітку у паспорті про його відмову від отримання такого номеру через релігійні переконання (п.166.4.1 Податкового кодексу України),
3) отримує офіційно нараховану заробітну плату (п.166.4.2 Податкового кодексу України), тобто, якщо особа отримує дохід як приватний підприємець або іншим чином, але не у вигляді зарплатні, право на податкову знижку у такої особи не виникає).
4) може документально підтвердити витрати, що він планує включити у податкову знижку (п.166.2.1 Податкового кодексу України).
Якщо за договором страхування застрахованим є сам Страхувальник, він може отримати податкову знижку в розмірі, що не перевищує суму місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень (п.169.4.1 Податкового кодексу України).
Станом на 01.01.2014 року прожитковий мінімум для працездатної особи становить 1 218 грн., отже, за місяць податкова знижка за таким договором страхування не може бути більшою за 1 710 грн. (1 218 × 1,4 = 1 705,20 округлюємо до найближчих 10 гривень = 1 710 грн.).
Якщо застрахованими є один чи декілька членів сім’ї І ступеню споріднення – розмір податкової знижки для такого Страхувальника зменшується вдвічі і в 2014 році не може перевищувати 855 грн. на кожного застрахованого члена сім’ї (п.166.3.5 б Податкового кодексу України).
До членів сім’ї фізичної особи І ступеню споріднення відносяться: його чоловік чи дружина; його батьки; його діти, в т.ч. усиновлені (п.14.1.263 Податкового кодексу України).

                                                                          ЯКИЙ ПОРЯДОК ПОВЕРНЕННЯ КОШТІВ ЗА ПОДАТКОВОЮ ЗНИЖКОЮ?
Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку у випадку оформлення податкової знижки, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації протягом 60 календарних днів від дати отримання такої декларації (п.179.8 Податкового кодексу України).

                                                                         ЯКИЙ ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА НА ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ?
За наслідками звітного податкового року для отримання податкової знижки платник податку зобов’язаний заповнити і подати податкову декларацію за встановленою формою. Податкова декларація подається до податкового органу, в якому він перебуває на обліку, до 1 травня наступного за звітним року (п.49.1 та п.49.18.4 Податкового кодексу України). Витрати на страхування, які можуть бути включені до складу податкової знижки, мають бути підтверджені платником податку документально, а саме шляхом пред’явлення податковому органу:
— квитанції про сплату страхових внесків;
— полісу/договору страхування (п.166.2.1 Податкового кодексу України).
Оригінали підтвердних документів мають зберігатися у платника податку впродовж 3 років з дня подання декларації (п.44.3 та п.166.2.2 Податкового кодексу України). Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.166.4.3 Податкового кодексу України).
Податковий орган зобов’язаний прийняти податкову декларацію подану платником податку. Згідно п. 49 Податкового кодексу України відмова у прийнятті поданої декларації оформлюється податковим органом виключно у письмовому вигляді.

*З метою уникнення непорозумінь з приводу неоднозначного тлумачення положень чинного податкового законодавства, доводимо до відома Страхувальника, що детальна інформація щодо норм і порядку оформлення податкових пільг, надається податковою інспекцію за місцем проживання або реєстрації платника податків.

детально про НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ ЧИТАТАЙ ТУТ

 

About the Author :

Leave a reply